top of page
Diabolical Holocaust #1
Bracia i Siostry!!! Zbierzmy się wszyscy wokół Czarnego Ołtarza, abyśmy mogli czcić Jedynego Pana... W ceremonii brał udział Shadow – lider Black Altar, więc będzie to chyba największa orgia stulecia (hehe). Serdecznie zapraszam do wzięcia w niej udziału.

0. Hail Shadow! Kiedy w końcu będzie dostępny nowy album?

 
Hail! Album będzie dostępny za około 2 tygodnie, czyli w połowie maja. Jutro powinna się ukazać pierwsza reklama anonsująca jego premierę.

1. Utwory na nim zawarte będą muzycznie zbliżone do utworów z "Wrath ov the Gods"?
 
Nie, będzie to zupełnie inna muzyka. Tym razem większość materiału zrobili pozostali muzycy, w związku z czym materiał jest bardziej techniczny i dojrzały, zupełnie nie przypominający tych z „Wrath ov the Gods”. Ja napisałem 3 utwory, które są trochę prostsze, ale za to bardziej emocjonalne i klimatyczne, a jednocześnie brutalne.

2. Porozmawiajmy chwilkę o nie młodym już albumie jakim jest właśnie "Wrath ov the
Gods". Kto wpadł na pomysł scoverowania utworu "The Return of Darkness and Evil" Bathory'ego?
 
Z tego co pamiętam, to chyba ja wpadłem na pomysł zrobienia coveru Bathory „The Return”, jednak przedyskutowałem to z resztą składu.
 
3. Czy fani black metalu ciepło przyjęli ten materiał?
 
Tak, przyjęcie było bardzo dobre, czasami wręcz entuzjastyczne. Praktycznie nie spotkałem się z żadną negatywną opinią dotyczącą tego materiału, same dobre recenzje.
 
4. Planowałeś na stałe przyjąć do kapeli Nazgrima?
 
Zgadza się, były takie plany. Na przeszkodzie stanęły jednak względy finansowe, znalezienie mu pracy w Olsztynie itp. Może i dobrze, ze z tego nic nie wyszło.
 
5. Dlaczego Wasze szeregi opuścił Drakheim Mysteriis?
 
Mysteriis tak naprawdę nigdy nie był stałym i czynnym członkiem zespołu. Był przymierzany na to stanowisko. Jednak jego umiejętności gry na gitarze znacznie odbiegały od tego czego oczekiwaliśmy. Pewnego dnia sam to zrozumiał i odszedł. W przypadku ewentualnych koncertów będzie on sesyjnym wokalistą na gigach Black Altar.
 
6. Byłeś strasznie wymagającym muzykiem, może jesteś nadal, ale jak Ci się udało znaleźć odpowiedni skład?
 
Cóż, nie było to łatwe. Przez zespół przewinęło się dużo ludzi na przestrzeni ostatnich lat, lecz nie spełniali oni moich oczekiwań. Parę lat temu trafiłem na parę muzyków, którzy grali ze sobą od paru lat, lecz nie chcieli grać w żadnym zespole. Byli bardzo zaangażowani w black metal i pod tym względem nie mieli sobie równych w moim województwie. Udało mi się namówić ich do gry i tak to się męczymy ze sobą już od ładnych paru lat.
 
7. Czy gracie jakieś koncerty?
 
Nie, jak dotychczas nie graliśmy żadnych koncertów, pomimo, że na brak propozycji nie narzekam. Praktycznie co tydzień ktoś oferuje nam koncert. Być może za jakiś rok zaczniemy grać koncerty, ale nie jestem w stanie w tej chwili podać żadnych konkretów.
 
9. Porównajmy teraz obydwa Wasze albumy "Na Uroczysku..." i "Wrath ov the Gods". Między tymi albumami jest ogromna różnica. Na demku Ty byłeś kompozytorem utworów. Czy na ep'ce Ty też byłeś kompozytorem, czy już może każdy członek maczał w tym palce?
 
Na wstępie zaznaczam, że nie są to albumy, tylko jak później dodałeś demo i epka. Zarówno na demie, jak i epce ja byłem kompozytorem muzyki. Jeden z utworów skomponowałem z zaprzyjaźnionym gitarzystą. Tak więc jak nowi muzycy doszli do składu, wszystkie utwory były już napisane i musieliśmy je tylko doszlifować na próbach. Utwory skomponowane przez nowych muzyków pojawią się dopiero na nadchodzącym albumie.
 
10. Słyszałem, że macie plany nagrać video-clip. Czy będzie zrealizowany ten pomysł? Jeśli tak to może go nieco opiszesz?
 
Videoclip do utworu „Fire ov Immortal Self” jest już nagrany, tak więc wkrótce każdy będzie miał go okazję zobaczyć i ocenić. Z efektu końcowego jestem zadowolony. Myślę, ze zaskoczy on pozytywnie wiele osób. Jest na pewny lepszy od wszystkich clipów robionych w Selani. Jego reżyserem jest człowiek, specjalizujący się w animacji. Zdobył on w ubiegłym roku nagrodę na festiwalu filmowym Yach Festival, za najlepszy videoclip roku. Ciężko jest mi opisać ten teledysk, najlepiej jak każdy sam go obejrzy. Dodam tylko, że nie był kręcony w lesie i że jest kurewsko mroczny i perwersyjny.
 
11. Lubujesz się w klimatach ambient i industrial. Czy masz jakieś projekty z tym rodzajem muzyki związane?
 
To prawda, że lubię tego rodzaju muzykę. Myślę od paru lat o tego typu projekcie solowym, nazwałbym go prawdopodobnie Shadow, jednak z powodu permanentnego braku czasu nie sądzę, żebym zrealizował ten pomysł w ciągu najbliższych 2 lat.
 
12. Założyłeś hordę NS o nazwie Kriegsgott. Czy masz już jakiś materiał nagrany? Jeśli nie to kiedy planujesz nagrać?
 
Materiał na mini album skomponowałem już parę lat temu, jednak jak dotąd nie miałem czasu go zarejestrować. W między czasie przeszedł on pewną ewolucję ideologiczną, nie będzie on utrzymany w ekstremalnej formie Ns, jak początkowo zamierzałem, lecz będzie bardziej w totalitarno - wojennym klimacie. Jeśli nie zarejestruję go w tym roku, to już chyba nigdy tego nie zrobię.
 
13. Jak Ci idą sprawy związane z Odium Records? Dużo masz z tego zysku?
 
Myślę, że w ciągu najbliższych miesięcy Odium Rec przeżyje swój rozkwit i wyda parę interesujących pozycji. Jeśli chodzi o zysk, to Twoje pytanie odbieram bardziej humorystycznie niż poważnie. Ciężko jest mieć jakiś większy zysk na mało znanych polskich, podziemnych kapelach. Jak zwrócą się koszty całego przedsięwzięcia, to jest już duży sukces. Robię to dla idei. Natomiast dla zysku założyłem inną wytwórnię, w której wydaję nie całkiem legalne rzeczy na winylach. Pieniądze tu zarobione mogę zainwestować w Odium Rec.
 
14. Czy oprócz Was i Mordgier są jeszcze inne kapele grające Satanic Black Metal z Olsztyna?
 
Jest jeszcze Non Opus Dei, lecz grają w nim ludzie z Mordgier. Oprócz tego nie sądzę, żeby były w Olsztynie jakieś kapele black metalowe, a jeśli są, to na bardzo wczesnym etapie rozwoju i ja nic o nich nie wiem.
 
15. Dzięki za wywiad. Masz może coś do powiedzenia fanom BM?
 
Ja również dziękuję za wywiad. Fanom black metalu radzę pilnie śledzić polskie podziemie, gdyż jest w nim wiele interesujących kapel. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z nowym nieświętym dziełem Czarnego Ołtarza i zapraszam na stronę www.black-altar-horde.com Hail!
bottom of page