top of page
Satanic Inferi'zine
1. Hail Shadow, fajnie, że zgodziłeś się udzielić tego wywiadu.
 
Hail.
 
2. Czy zespół powstał z Twojej inicjatywy?
 
Tak, zespół powstał z mojej inicjatywy, jako jednoosobowy projekt.
 
3. Jak teraz oceniasz demówkę "Na Uroczysku", czy jesteś zadowolony z materiału nagranego w w Selani Studio ?
 
Demówkę „Na Uroczysku...” oceniam dosyć surowo z perspektywy czasu. Byłem początkującym muzykiem pod każdym względem, ponadto grałem wtedy sam, więc efekt końcowy nie mógł powalać na kolana. Wciąż jednak wspominam ten materiał z dużym sentymentem. Ma mroczny i surowy klimat. Dzięki niemu nazwa Black Altar zaistniała w świadomości wielu fanów metalu. Jest ona odzwierciedleniem moich możliwości w tamtym okresie.
 
4. Co dokładnie było powodem założenia Odium Records, które powołałeś do życia ?
 
Pamiętam, ze niemalże „od zawsze” chciałem prowadzić własną wytwórnię fonograficzną, jeszcze przed powstaniem Black Altar. Z racji tego, że nagrałem demo „Na Uroczysku...” postanowiłem, ze nadeszła odpowiednia pora, żeby urzeczywistnić to zamierzenie. Chciałem ponadto promować w przyszłości jakieś wartościowe zespoły. Myślę, że mam pewne zdolności biznesowe i prowadzenie wytwórni sprawia mi dużą przyjemność, choć jest to również ciężka praca. Obecnie Odium Rec nabiera wiatru w plecy i myślę, ze w tym roku ukaże się parę interesujących wydawnictw pod tym szyldem.
 
5. Jaki w tej chwili jest cel Twojej hordy, jakie masz założenia co do zespołu ?
 
Chcę osiągnąć dużo z tym zespołem, na ile jest to możliwe poruszając się tak ekstremalną drogą, jaką wybrałem. Chcę głosić hymny nienawiści i siać zagładę przekazem muzycznym i lirycznym.
 
6. Kto gra obecnie w Black ALtar, z tego co się orientuję było parę zmian ?
 
Wbrew pozorom nie było żadnych zmian. Jeśli chodzi o skład, który jest wymieniony na wkładce do „Wrath ov the Gods”, to Nazgrim był tylko gościem na tym wydawnictwie, a Mysteriis tak naprawdę nigdy nie był członkiem Black Altar. Był przymierzany do zespołu, jednak jego umiejętności gry na gitarze okazały się niewystarczające. Członkowie Black Altar, to cały czas, Shadow, Lord von Skaven i Antichrist.
 
7. Wasz nowy materiał "Wrath ov the Gods" miażdzy, czy uważasz, że dużo się zmieniło w muzyce Black ALtar od czasu pierwszego dema ?
 
Myślę, że jeśli chodzi o muzykę, to praktycznie wszystko się zmieniło od czasu pierwszego demo. Najlepszym tego potwierdzeniem jest debiutancka płyta „Black Altar”, która miażdży to wszystko, co wcześniej ukazało się pod szyldem Black Altar. Jest to zupełnie inna muzyka, wyniesiona na wyższy poziom. Jeszcze bardziej ekstremalna i techniczna. Pozostała tylko ta sama pasja i ekstremalny przekaz co na demie „Na Uroczysku...”.
 
8. Jakie są opinie na temat "Wrath ov the Gods" w prasie metalowej ?
 
Opinie są nadspodziewanie dobre, czasem wręcz entuzjastyczne. Praktycznie nie spotkałem się z żadną słabą recenzją. Debiutancką płytę, która dopiero co się ukazała dzieli przepaść w porównaniu z ep ”Wrath ov the Gods”, więc recenzje powinny być co najmniej tak dobre, jak w przypadku poprzedniego materiału.
 
9. Jak oceniasz split z Vesanią ?
 
Nie do końca wiem o jakiego rodzaju ocenę masz na myśli. W każdym bądź razie było to bardzo solidne podziemne wydawnictwo, z wartościową muzyką i przekazem wsparte rozsądną promocją. Materiał limitowany został do 666 sztuk ręcznie numerowanych krwią, co dodaje mu dodatkowej wartości kolekcjonerskiej.
10. Na nowym materiale znajduje się jeden cover, ale zagrany w waszym stylu z diabelską szybkością, skąd pomysł na akurat ten utwór ?
Na cover chciałem wybrać jakiś klasyczny black metalowy utwór. Wszyscy w tym czasie robili covery Mayhem, więc chciałem nagrać jeszcze coś bardziej klasycznego. Z repertuaru Bathory jest to jeden z najlepszych utworów. Ponadto można było go tak przerobić, aby był jeszcze bardziej ekstremalny i demoniczny.

 
11. Black ALtar zawsze grał Black Metal w stylu lat 90, czy macie zamiar kontynuować to, czy może będą jakieś zmiany ?
 
Szkoda, ze nie miałeś jeszcze okazji zapoznać się z nowym materiałem, gdyż zobaczyłbyś duży postęp. W skrócie mówiąc muzyka na nim zawarta jest połączeniem esencji black metalu z nowoczesnymi aranżacjami mogącymi się niektórym kojarzyć z Satyricon, czy Thorns. Black Altar zawsze będzie grał ekstremalny Black Metal, ale wolałbym uniknąć grania po raz setny tych samych oklepanych patentów, tylko próbuję stworzyć coś charakterystycznego dla Black Altar.
 
12. Jak wspominasz współpracę z Docentem, było to ciekawe doświadczenie ?
 
Była to moja pierwsza wizyta w studio, więc wszystko co było związane z procesem nagrywania, było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Myślę, ze było to również ciekawe doświadczenie dla Docenta, gdyż byliśmy bodajże drugim zespołem, który on nagrywał. I tak podziwiam go za to, ze wykazał cierpliwość dla mojego znikomej wówczas wiedzy muzycznej.
 
13. Czy Black Altar, występuje na żywo i czy macie zamiar dawać dużo koncertów ?
 
Jak dotychczas Black Altar nie grał nigdy na żywo, choć na brak propozycji nie narzekam. Ostatnio coraz częściej myślę nad tym zagadnieniem i mam nadzieję, ze w przyszłym roku zaczniemy wreszcie koncertować. Muszę tylko znaleźć sesyjnych muzyków na koncerty, ponieważ w obecnym składzie jest to niemożliwe.
 
14. Jakie diabelskie hordy wpłynęły na muzykę, którą gra Black Altar obecnie ?
 
Cóż, w skrócie mówiąc była to przede wszystkim scena norweska i zespoły typu Immortal, Mayhem, Emperor, Satyricon, Burzum, Gorgoroth, czyli raczej standard. Niestety dzisiaj tylko Gorgoroth i Darkthrone ratują honor starej norweskiej sceny. Oprócz tego zawsze ceniłem Necromantia, Samael i parę innych starych kapel.
 
15. Co sądzisz o takich hordach jak Thunderbolt, Besatt czy Infernal War?
 
Zespoły, które wymieniłeś to moi faworyci na polskiej scenie black metal. Przyjaźnię się z nimi i cenię ich dorobek.
 
16. Nazywacie swoją muzykę Horror Holocaust Black Metal, czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?
 
Dodając przedrostki Holocaust Horror chciałem odróżnić się od tych wszystkich gej black metalowych zespołów grających jakieś klawiszowe lub pseudo folkowe popłuczyny. Myślę, że nazwa ta sugeruje, że gramy ekstremalny black metal.
 
17. Dzięki za wywiad. Ostatnie słowo należy do Ciebie.
 
Również dzięki za wywiad. Zapraszam na oficjalną stronę Black Altar: www.black-altar-horde.com Podążajcie ścieżką Mroku i Śmierci, a znajdziecie Prawdę. Hail!
bottom of page