top of page
Scream In Flames (in Polish)
1. Hail Shadow. Powiedz no trochę o swoim nowym projekcie Kriegsgott.
 
Hail! Kriegsgott powstal w 1998 roku. Jest to mój solowy projekt grajšcy surowy i prosty Black Metal. Ideologicznie różni się od Black Altar tym, ze tematycznie dotyczy klimatow wojennych, terroru, mitologii, a nie satanizmu jak w przypadku Black Altar. W tym roku ukazał się debiutancki mini album „Death Fanaticism”. Utwory na niego skomponowałem w latach 1998-2001, a wiec dawno temu. Pare dni temu nagrałem 2 utwory na 7” Picture disc, które ulkazš się jako split z francuskim Armaggedon.
 
2. Jak znajdujesz czas w cišgu tych marnych 24 godzin, na Black Altar, Kriegsgott, Odium Rex. I rodzinę. Ja bawišc się w pisanie do zinka czasami nie mam się jak podrapać w dupę. A co dopiero robišc tyle rzeczy. A pracujesz jeszcze dodatkowo? Czy utrzymujesz się z samej muzyki?
 
Faktycznie jest o bardzo duży problem. Oprócz tego mam na glowie dystrybucje, robienie magazynu, abosrbujace dziecko (w grudniu drugie) i pare innych rzeczy, wiec czas jest u mnie towarem deficytowym. Jak dotychczas utrzymywałem siebie i rodzine z muzyki, ale nie jest to łatwe, wiec wkrótce zamierzam się rozejrzeć za pracš, przez co czasu na sprawy muzyczne będę miał jeszcze mniej.
 
3. Opowiedz no o swoich poczštkach. Jak się zaczęła dla ciebie przygoda z muzykš? Od dawna siedzisz w tym gównie?
 
Metalu zaczšłem słuchać mnie więcej w wieku 14 lat, wiec slucham go już 17 lat. Zaczynałem tradycyjnie od heavy metalu, poprzez thrash, death, a skończyłem na Black metalu. Byłem i jestem maniakiem metalu i zawsze szukałem jak najbardziej ekstremalnych zespołów.
 
4. Dlaczego postanowiłeś założyć Odium Rex.? Czy chodziło o to żeby mieć totalnš kontrolę nad tym co gracie w Black Altar? Bo jak każdy wie, wytwórnie często lubiš się wpierdalać w poczynania zespołów.
 
W zasadzie, to na pomysł założenia Odium Rex wpadłem jeszcze przed powstaniem Black Altar. Odkšd pamiętam chciałem prowadzić własnš wytwornie i to nie tylko po to, żeby wydawać swoje zespoły, ale również i inne. Mam pewne zamiłowania biznesowe, chociaż Odium Rex traktuję bardziej jako hobby, które sprawia mi dużo satysfakcji, a nie źródło zarabiania pieniędzy.
 
5. Były jakieś kapele przed Black Altar?
 
Nie, Black Altar był moim pierwszym zespołem.
 
6. Od słuchania jakich kapel zaczynałeś, a jakich teraz słuchasz? Mocno zmienił ci się gust?
 
Jak wczesniej wspomniałem, jako metalowiec starej daty zaczynałem standardowo, poczawszy od klasyki; Iron Maiden, Metallica , King Diamond poprzez thrash Metal, Slayer, Sepultura, nastepnie długo byłem maniakiem death metalu i ja ruszyła norweska scena na poczštku lat 90, poświeciłem się całkowicie tej muzyce i stylowi życia i tak zostało do dzisiaj, choć patrzę na to wszystko z większym dystansem niż kiedyś.
 
7. Myślałeś kiedyś żeby rzucić to wszystko w cholerę, ścišć włosy, elegancko się ubrać i zaczšć robić coś co jest poprawne politycznie w oczach przeciętnego Polaka (czytaj katolika).
 
Pare razy miałem chyba podobne myśli, ale szybko je przegnałem. Nie mógłbym żyć bez tworzenia Black metalu, a opinie katolików mam w głębokim poważaniu.
 
8. Czym kierujesz się w dobieraniu kapel do swojej wytwórni? Teraz wydałeś na nowo Sacrilegium i Thirst, dlaczego te kapele? Nie powiem żeby mi się nie podobały, bo mi się zajebiście podobajš, ale dlaczego akurat one.
 
Chce uczynić z Odium Rex małš elitarnš wytwórnię, która nie wydaje może dużo, ale sš to bardzo jakościowe lub kultowe rzeczy. Dobieram bardzo starannie zespoły, które chcę wydawać Kapela musi mieć to coś, co do mnie przemówi i musi prezentować ponad przeciętnš jakość muzycznš i ideologicznš. Jak znajdę taki zespół, to nie szczędzę mu dobrej promocji na jakš zasługuje.
 
9. Co planujesz wydać w najbliższym czasie?
 
W najbliższym czasie planuję wydać 7” picture disc Orcustus z 2 stronnym plakatem oraz 7” Deathcult w skład którego wchodzi min lider Taake i Skaag z Ghaalskaag. Poźniej dostałem propozycje wydania wersji winylowej Varathron „Crowsreign”, o ile zdołaja oni rozwišzać kontrakt z Agonia, która już prawie 3 lata wydaje im tš płytę i Malfeitor – surowy, black metalowy zespół lidera Aborym. Ponadto split Black Altar z Varathron/Thornspawn/Aborym oraz 7” split Black Altar/Shining, o ile Kvarforth się odnajdzie.
 
10. Jakš kapelę byś chciał wydać, jeśli miałbyś możliwość wyboru wszystkiego co jest na rynku muzycznym? (ja osobiście wydałbym jakšś płytę Madonny i do końca życia pierdziałbym w stołek hehehe)
 
No pomysł z Madonna jest bardzo dobry, też bym wydał jej płyte, a zarobione pienišdze przeznaczyłbym na wspieranie wartościowych zespołów. Jednak mówišc poważniej, to miałbym ochotę na parę kapel jak Watain, Celtic Frost, nowej płyty Burzum i paru innych rarytasów.
 
11. Masz w planach jakiś nowy album Kriegsgott, z tego co wiem to dość długo zbierałeś się do nagrania „Legion ov Revenge”. Parę ładnych lat zajęło ci skomponowanie całości, a potem jeszcze parę lat minęło zanim to nagrałeś. Dlaczego tyle to trwało?
 
Rzeczywiście trwało to bardzo długo, jakoś nie mogłem się do tego zebrać, przede wszystkm brakowało czasu. Pare dni temu nagrałem 2 utwory na split z francuskim Armaggedon, będzie to wydane jako 7” picture disc. Teraz jednak skupiam się głownie na Black Altar..
 
12. Powiedz dlaczego black a nie death, thrash, doom? Jesteś aż takim fanatykiem czarnej sztuki? Czy doczekam się kiedyś, nagrania przez ciebie czegoś z innego gatunku, czy może chcesz zostać wierny black’owi. A co powiesz na nagranie czegoś bardziej surowego, czegoś z pogranicza Hellhammera, Blasphemy, Darkthrone’a?
 
Jak wspomniałem zawsze pocišgały mnie jak najbardziej ekstremalne rzeczy. Black Metal ze swojš radykalnš filozofiš najbardziej mi odpowiada. Zawsze szukałem duchowości w muzyce i znalazłem to w Black metalu. Jeśli chodzi o nagranie czegoś bardziej surowego, to myślę, że Kriegsgott i tak jest już bardzo surowy.
 
13. A jak wyglšda u ciebie sytuacja koncertowa, dużo zagrałeś koncertów? Lubisz grać na żywo? Jaki był najlepszy koncert jaki zagrałeś, a jaki na którym byłeś w roli fana?
 
Nigdy nie grałem żadnego koncertu i nie wiem, czy kiedykolwiek zagram. Chciałbym, ale jak dotychczas były niesprzyjajšce ku temu okoliczności. Dotychczasowi muzycy nie chcieli słyszeć o graniu koncertów, a teraz kiedy ich już usunšłem z zespołu, to jest problem ze znalezieniem odpowiadajšcych mi muzyków w moim województwie. Musiałbym więc wzišć jakiś z całej Polski, a to stwarza z kolei pewne problemy organizacyjne. W chwili obecnej jestem zbyt zajęty, żeby się tym zajšć, chociaż chętnych do grania w Black Altar jest nie mało. Jeśli chodzi o najlepszy koncert jakim byłem jak fan, to na pewno będzie to 1 w Polsce koncert Slayer w 1991 roku i pare Black metalowych koncertow.
 
14. Kiedy można się spodziewać nowego albumu Black Altar?
 
Nowy album Black Altar został nagrany parę dni temu i muszę przyznać, ze jest naprawdę zabójczy he, he. Jest nim zainteresowana pewna duża wytwórnia, ale na razie jest zbyt wcześnie, żeby powiedzieć coś więcej na ten temat.
 
15. Jaki jest twój ulubiony napój wyskokowy? Lubisz sobie popić z kumplami? Pewnie trochę imprez przeżyłeś w swoim życiu?
 
No faktycznie przeżyłem niemało imprez w swoim życiu. Od wielu lat jestem wierny piwu i wypiłem go nie mało, nawet teraz piję he, he.
 
16. Jedyne czego mogę ci życzyć na koniec to żebyś jeszcze przez wiele lat bawił się tym co robisz i nie porzucił tego w pizdu. Także trzymaj się ciepło.
 
Dzięki, też sobie (i tobie) tego życzę. Dzieki za wywiad i pozdrawiam.
bottom of page